ארצות הברית אמנם ידועה כ”ארץ האפשרויות הבלתי מוגבלות”, אך לעיתים אנשים זרים שמעוניינים להגיע אליה עלולים להיתקל בקשיים. לא רק שקבלת ויזה לארצות הברית עשויה להיות בעייתית בנסיבות מסוימות, אלא שישנם מצבים בהם ממשלת ארצות הברית לא מאפשרת לזרים להיכנס אליה לאחר שכבר ביקרו בה.
בשל נסיבות מיוחדות כמו גירוש והרחקה מהמדינה, ארצות הברית עלולה לסרב לאשר את הבקשה לויזה של אותם אזרחים זרים, והם אינם יכולים לחזור לארצות הברית.

ויזה לארה"ב לאחר גירוש

 

באילו מקרים ארצות הברית עלולה לסרב לבקשה לויזה?

ארצות הברית עלולה שלא לאשר את בקשת הויזה שלכם לאחר שכבר דרכתם על אדמתה, במקרים בהם נעצרתם על ידי רשויות ההגירה של ארצות הברית, נחקרתם לגבי מטרת הביקור שלכם וגורשתם או הורחקתם ממנה.

גירוש או הרחקה מארצות הברית יכולים להתרחש כאשר הרשויות קובעות כי הפרתם את תנאי הויזה שלכם – עבדתם באופן בלתי בחוקי בארצות הברית, החלטתם להשתקע בארצות הברית, נשארתם בארצות הברית מעבר לתוקף הויזה שלכם (מצב הידוע בשם שהייה חריגה – Overstay), או שהגשתם בקשה שקרית בעבר לקבלת הויזה.

דוגמה נוספת לסירוב לבקשת ויזה לארה”ב, הוא כאשר אזרחים זרים מבצעים מעשה פלילי על אדמת ארצות הברית. אז, כאשר אותו אדם שב לישראל והתוקף של הויזה שלו פג,  שלטונות ארצות הברית עלולות לסרב לבקשה החדשה שלו לקבלת ויזה.

 

מה ניתן לעשות כדי לקבל ויזה?

אם טרם הגשתם בקשה לויזה, ואתם חוששים כי בקשתכם לא תאושר בשל גירוש או בעיות בנסיעה הקודמת, ישנם כמה צעדים שתוכלו לנקוט בהם:

 

הגשת בקשת ויזה לארצות הברית
תוכלו תמיד לנסות את מזלכם ולהגיש בקשה לויזה מחדש. ייתכן כי השלטונות בארצות הברית לא יגדירו את הביקור החוזר שלכם במדינה כבעייתי, ויאשרו את הבקשה שלכם לקבלת ויזה. אם ישנה בעיה, אז הבקשה שלכם תידחה.

 

שימוש בדרכון עם ויזה בתוקף
אם יש לכם ויזה בתוקף, אפשר לנסות לקחת את הסיכון ולטוס לארצות הברית. אז כמובן אתם מסתכנים בכך שהפקידים של רשות ההגירה יסרבו להכניס אתכם לאדמת ארצות הברית ויגרשו אתכם לישראל. מדובר במצב לא נעים שיגרום לכם לנזק כספי בגין כרטיס הטיסה והמלון שהזמנתם. מעבר לכך, הסיכון היותר גדול הוא שרשויות ההגירה של ארצות הברית יגדירו אתכם כמסורבי כניסה תמידיים, ולא תוכלו לעולם להיכנס לארצות הברית.

אם שלחו אתכם חזרה לישראל, חשוב לבקשת עותק מהחקירה שעברתם בידי רשות ההגירה ושעליה חתמתם. עותק זה תוכלו להציג בפני הקונסול אם תחליטו להגיש בקשה נוספת לויזה בעתיד. אם לא קיבלתם את העותק מהחקירה שלכם, ניתן להזמין אותה מחו”ל. קחו בחשבון שמדובר בהוצאה כספית ושפרק זמן ההמתנה לקבלת העותק הוא ארוך.

 

הגשת בקשה לגילוי מידע
אם אתם לא בטוחים מה המצב שלכם ברשויות ההגירה בארצות הברית, תוכלו להגיש בקשה לגילוי מידע.

לפי החוק, רשויות ארצות הברית מחויבות לתת תשובה לשאילתא שלכם, זאת בהתאם לחוק חופש המידע.

אם אכן קיימת בעיה, הרשויות מחוייבות למסור לכם מידע על סוג הבעיה שעמה אתם מתמודדים, ומהן הסיבות לסירוב של רשויות ההגירה לאשר את כניסתכם לארצות הברית.

אם גורשתם מארצות הברית, תוכלו לדעת מהו פרק זמן הגירוש (כלומר מתי תתאפשר הכניסה שלכם לארצות הברית אם בכלל), והאם אתם זכאים לקבלת מחילה (עליה נפרט בהמשך המאמר).

המידע הזה יכול לחסוך לכם הרבה מאוד אי נעימויות ויאפשר לכם להבין מהן האפשרויות העומדות בפניכם.

ניתן להגיש בקשה לגילוי מידע לרשויות ההגירה בעצמכם, או בסיוע של עורכי דין להוצאת ויזה לארה”ב המתמחים בהגירה לארה”ב.

במקרים פשוטים תצטרכו להגיש רק מסמך אחד או כמה מסמכים בודדים, ובמקרים מורכבים יותר תצטרכו לספק יותק מלא של כל המסמכים.

אם אתם צריכים להגיע בדחיפות לארצות הברית, כדאי שתדעו כי ישנו מסלול למקרים דחופים – ויזה דחופה לארה”ב.

הבקשה שלכם במסלול המהיר תיבחן רק אם אתם עומדים בקריטריונים של המסלול.

 

מהי בקשת מחילה?

אם בקשתכם לויזה נדחתה בשל עבירה על חוקי ההגירה של ארצות הברית, ביצוע עבירה פלילית או סיבה אחרת שבגינה נמנעת כניסתכם, ניתן להגיש פנייה לקבלת מחילה (waiver). זוהי בקשה מרשויות ארצות הברית לקבלת ויתור (זמני בדרך כלל) או מחילה, שתאפשר לכם לחזור לארצות הברית.

קבלת מחילה ניתנת בנסיבות מיוחדות עבור ביקור חד פעמי וניתנת לתקופה מוגבלת ולתקופה שנתחמת בזמן.

התנאים לקבל אותה משתנים לפי הנסיבות ולפי סוג הויזה שבו אתם מעוניינים.

בנוסף לכל, התנאים לקבלתה שונים בין בקשת מהגרים לבין מי שמבקש ויזה ביקור זמנית (ארעית) בארצות הברית.

ניתן לקבל מחילה עבור ויזה ארעית, אם ישנה סיבה חשובה שבגינה אתם מעוניינים להגיע לארצות הברית (למשל ניתוח רפואי), ואם אתם יכולים להוכיח ישנן נסיבות שמחייבות אתכם לשוב לישראל.

אם אתם מעוניינים להגר לארצות הברית לאחר שנמנעה כניסתכם, עליכם להגיש בקשת Waiver of Ineligibility.

כדי לקבל את המחילה מסוג מהגרים, עליכם להוכיח שאם לא תהגרו לארצות הברית, תיגרם מצוקה קיצונית לאזרח ארצות הברית שביקש את הכניסה שלכם למדינה.

קשה להוכיח מהי מצוקה קיצונית ועל כל פנים, כל מקרה נבחן לגופו.

 

כיצד מגישים בקשת מחילה?

הגשת הבקשה למחילה מתבצעת באמצעות הקונסול היושב בשגרירות ארצות הברית שבישראל.

הקונסול בוחן את הבקשה לפרטי פרטים ואז מגיש את המלצתו האם לאשר אותה.

בדרך כלל, אם ישנה המלצה לאישור המחילה מטעם הקונסול, רשויות ההגירה ומשרד החוץ יאשרו את הבקשה שלכם.

מומלץ מאוד להתייעץ עם עורך דין שמתמחה בבקשות ויזה לארצות הברית לפני שאתם מבקשים את המחילה, כך יגדלו הסיכויים שיאשרו לכם אותה.

בנוסף, אם אתם מעוניינים להגר לארצות הברית לאחר גירוש או בעיות שהתעוררו בנסיעה הקודמת, כדאי להתייעץ עם עורך דין שמתמחה בדיני הגירה לפני בקשת מחילה.

 

באילו מקרים ארצות הברית מסכימה להכניס זר לאחר גירוש?

ישנם מקרים בהם הרשויות בארצות הברית דווקא מעוניינות או מוכנות לכך שאזרח זר ישוב לארצות הברית לאחר שגורש. כך למשל, אם ארצות הברית מנהלת משפט פלילי על אדמתה וזקוקה לעדות של האזרח הזר כדי לקדם את התהליך המשפטי. במקרה כזה, ארצות הברית היא זאת שתזמין את האזרח להגיע אליה.

כאשר לחזרה לארצות הברית יש נסיבות הומניטריות, ארצות הברית תאפשר לאזרח זר להיכנס למדינה. כך לדוגמה, אם לאותו אזרח נולדו ילדים בארצות הברית והוא נדרש להגיע לבית המשפט במדינה כדי לנהל הליך משמורת על ילדיו. אז ארצות הברית ככל הנראה תאפשר לו להיכנס לארצות הברית.

אין תגובות - להיות הראשון

כתיבת תגובה