אם אתם מעוניינים ללמוד, לעבור התמחות או לעבוד בארצות הברית, עליכם להגיש בקשה לקבלת וויזת חילופי מבקרים J1/J2. ויזת חילופי מבקרים J1/J2 מיועדת לאנשים שאינם אזרחי ארצות הברית המעוניינים להשתתף בתכנית חילופי מבקרים בארצות הברית. על התכנית להיות מאושרת על ידי מוסד לימודים אמריקאי או כל מוסד אחר ללא כוונות רווח. ישנה רשימה ארוכה של תכניות לחילופי מבקרים כמו תכנית מדריך במחנה, נסיעת עבודה בקיץ, או תכנית רופא. ניתן למצוא את הרשימה המלאה באתר של ממשלת ארצות הברית.

 

 

J1 J2 VISA

 

מי נדרש להגיש בקשה לקבלת ויזת חילופי מבקרים – J1/J2?

ויזת חילופי מבקרים מתאימה למגוון רחב של אנשים שברצונם להגיע לארצות הברית למטרת לימודים, התמחות או עבודה. בין אם אתם סטודנטים, בוגרי תואר ראשון ממוסד אקדמי מוכר בישראל, אקדמאים שקיבלו מלגת מימון ממוסד הלימודים שלהם לצורך המשך עבודתם בארצות הברית, פרופסורים ומרצים, אנשים שמעוניינים לעבוד כ”אופר” (מטפל בילדים) ועוד.

גם מי שיש ברשותו פטור מויזה (VWP)  (פטור המאפשר לאזרחים ממדינות מסוימות להיכנס לארצות הברית למטרת עסקים ללא הצורך בהנפקת ויזה), נדרש בכל זאת להגיש בקשה לויזת חילופי מבקרים. בנוסף לכך, גם אם כבר הוצאתם ויזת תייר B1/B2 שנמצאת בתוקף, תידרשו להגיש בקשה לויזת חילופי מבקרים. זאת כמובן, כל עוד אתם מעוניינים להצטרף לאחת מהתכניות לחילופי מבקרים.

 

תהליך הגשת בקשה לקבלת ויזת חילופי מבקרים J1/J2

לפני שאתם מתחילים את תהליך הבקשה לקבלת ויזת חילופי מבקרים, עליכם להגיש מועמדות לתכנית חילופי מבקרים בארצות הברית שאליה אתם מעוניינים להצטרף.

לאחר שקיבלתם הודעה כי התקבלתם לתכנית, עליכם למלא את הטופס  DS-2019.

הארגון או המוסד שאחראי על תכנית חילופי המבקרים, לרוב יספק לכם את הטופס הזה ויהיה עליו לחתום עליו. שימו לב שללא מילוי הטופס הזה לא תוכלו לקבל את הויזה, לכן הקפידו למלא אותו בתשומת לב מירבית.

זהו טופס אישי, כך שאם אתם מתכננים לנסוע עם בן הזוג שלכם ו/או עם הילדים, בן הזוג והילדים יידרשו למלא טופס אחר לצורך קבלת  ויזת מלווה לויזת חילופי מבקרים J2.

לאחר מילוי הטופס, עליכם להירשם לשירות SEVIS – “מערכת מידע עבור סטודנטים וחילופי מבקרים”. לאחר ההרשמה תידרשו לשלם אגרת SEVIS  שעומדת על 200 דולר.

כדאי לדעת כי קיימים מקרים בהם יש פטור מתשלום אגרת SEVIS כמו למשל אם התכנית מאפשרת לכם להביא עמכם בן זוג ו/או ילדים.

בנוסף, בתכניות חילופי מבקרים שמספרן הסידורי מתחיל ב- G1, G2, G3, G7 לרוב יש פטור מתשלום אגרה.

השלב הבא הוא למלא טופס בקשה כללי של שגרירות ארצות הברית בו עליכם להציג הוכחות לכך שבכוונתכם לחזור לישראל ולא להשתקע בה ללא הגבלת זמן.

בנוסף, תידרשו לשלם אגרת ויזה שעלותה 160 דולר.

לאחר מכן, עליכם לקבוע ראיון בשגרירות ארצות הברית בישראל. הראיון יימשך כמה דקות ובמהלכו המראיין יברר עמכם מהי מטרת הנסיעה שלכם, כיצד אתם ממנים את הנסיעה ומה מקור הפרנסה שלכם.

אם הבקשה שלכם לקבלת הויזה תאושר, תקבלו על כך הודעה בו במקום. הדרכון שלכם יישאר בשגרירות לצורך הנפקת הויזה, ויחזור אליכם בדואר שליחים לאחר 7-14 ימי עסקים ממועד הראיון.

שימו לב שייתכן כי השגרירות תבקש מכם להעביר לידיה מסמכים נוספים בהתאם למטרת הביקור שלכם. כך לדוגמה, אם אתם מתכוונים לערוך מחקר רפואי בארצות הברית, תידרשו להביא מסמך שמציג את מטרת המחקר ומהו משך המחקר.

במקרה של בקשת מסמכים נוספים, הדרכון שלכם יוחזר אליכם והבקשה שלכם לקבלת ויזה תיבחן שוב רק לאחר מסירת המסמכים הנדרשים.

 

הערות חשובות והגבלות

כדאי לדעת שגם אם בקשתכם לויזת חילופי מבקרים אושרה, פקיד ההגירה בארצות הברית הוא זה שייתן את האישור הסופי שיאפשר שלכם להיכנס למדינה.

אם אתם מתכננים ללמוד בארצות הברית, תוכלו להיכנס למדינה לכל המוקדם 30 יום לפני תחילת הלימודים שלכם.

אם אתם כבר סטודנטים בארצות הברית, תוכלו להיכנס לארצות הברית בכל זמן כל עוד סטטוס הסטודנט שלכם נשמר.

אחרי שיפוג תוקפה של הויזה שקיבלתם, תוכלו להישאר על אדמת ארצות הברית למשך 30 יום. רק במקרים נדירים ניתן להאריך את השהות שלכם מעבר לכך.

ילדים ובני זוג של משתתפים בתכנית חילופי מבקרים יכולים להגיש בקשה ויזת מלווה לויזת חילופי מבקרים J2, גם אם המשתתף כבר החל את התכנית.

יחד עם זאת, עדיף להגיש את כל הבקשות יחד ולא להתמהמה.

חשוב לדעת כי בן הזוג והילדים (עד גיל 21) של המשתתף בתכנית חייבים לקבל אישור אם ברצונם לעבוד בארצות הברית.

פרט נוסף שכדאי לקחת בחשבון הוא שבעלי ויזת חילופי מבקרים לשעבר לרוב אינם יכולים להגיש בקשה לקבלת גרין קארד, ויזת עובדי חברה מועברים (הגירה / רילוקיישן לארה”ב) L, ויזת מאורסים K, ויזת עובד זמני H-1B. יחד עם זאת, יש יוצאים מן הכלל וניתן לברר מול השגרירות מהם התנאים לפיהם תוכלו להגיש את אחת או יותר מהבקשות האלו.

בהצלחה!

אין תגובות - להיות הראשון

כתיבת תגובה