נושא הגירה לארה"ב מעניין רבים. יש הרוצים לעבור לצמיתות, ביחד עם בן או בת הזוג או עם הילדים. יש כאלה שרוצים לעבור לתקופה מסוימת, כדי לעבוד, להתקדם מבחינה מקצועית או מבחינת השכר. בסקירה זו נספר לכם על השלבים בתהליך הרילוקיישן. כך תוכלו להשלים את המהלך בצורה יותר קלה, יותר מהירה ועם סיכויים משופרים להצלחה.

 

הגירה לארה"ב

במה רוצים לעבוד לאחר הרילוקיישן

אם אתם יודעים שההכשרה או המקצוע שלכם נדרשים בארצות הברית, תוכלו לעבור לשלב הבא. אך אם אתם צעירים, אם עדיין אין לכם מקצוע ואתם שוקלים את צעדיכם, כדאי לשקול את הדבר הבא: הגירה לארה"ב מקצועות נדרשים, כלומר קודם מבררים נכון להיום אילו מקצועות צריך המשק האמריקאי. לאחר מכן, אפשר לתכנן את הצעדים שייקחו אתכם לשם. צעדים כגון לימודים בארץ או לימודים בחו"ל. רק לאחר מכן יהיה אפשר להקדיש מחשבה לדברים חשובים אחרים, למשל הגירה משפחתית לארה"ב או הגירה לארה"ב עם דרכון אירופאי (למשל דרכון ספרדי, שאליו זכאים צאצאים למשפחות של מגורשי ספרד).

 

כמה מילים על שכר ומיסים

עוד לפני שמטפלים בנושא הויזה לצורך רילוקיישן לארה"ב  (על כך נפרט עוד, בהמשך הדברים) כמה דברים בעניין שכר ומיסוי. אי אפשר להשוות בין תנאי העבודה בארץ ובין השכר לבין רילוקיישן לארה"ב עבודות ותנאי העסקה. בשלב מוקדם, כדאי לעשות בדיקה ולברר את כל ההיבטים בעניין רילוקיישן לארה"ב שכר במקצוע שלכם או במקצוע שאותו אתם רוצים ללמוד. ישנם מצבים שבהם אנשים יעדיפו לחפש עבודה במקצוע אחד ולא במקצוע אחר, גם אם לצורך כך יש צורך להשלים הכשרה נוספת וזאת, בהתאם לאפשרויות השכר.

בנוסף, התייעצו עם איש מקצוע בנושא רילוקיישן לארה"ב מיסים. יש לכך משמעות לא רק לגבי הכנסותיהם נטו בזמן השהות בארה"ב. יש לכך משמעות גם לאחר שתחזרו ארצה (אם זה נמצא בתוכנית). נושא המיסוי הינו מורכב ומי שלא מתייעץ עשוי לשלם בסופו של דבר ביוקר רב.

 

הגירה חוקית לארה"ב והויזות שיהיו רלוונטיות לכם

יתכן מאוד שכבר יש לכם נתונים מסוימים שאותם קיבלתם בגלישה אל פורום הגירה לארה"ב, אולי ביקרתם בפורום הגירה לארה"ב של תפוז או פורום אחר. על כל פנים, חשוב שיהיה ברור כי הגירה בלתי חוקית לארה"ב תהיה רעיון רע, רע מאוד.

במילים אחרות, עליכם להכיר את אותם תנאי הגירה לארה"ב שיאפשרו לכם להגר, לעבור ולהשלים רילוקיישן בלי להסתבך בצרות. הדרך להשיג את המטרה הזאת הינה קבלת ויזה מתאימה. שימו לב שויזה לארה"ב למטרת תיירות ועסקים לא תספיק לכם לצרכי הגירה.

ויזת הגירה לארה"ב איננה הויזה היחידה שיכולה לאפשר לכם לקדם את הרילוקיישן. אפשר בהחלט להתקדם בנתיב הזה בעזרת עורך דין הגירה לארה"ב, אבל יש עוד מסלולים מלבד עורכי דין להגירה לארה"ב. אנו לא מדברים דווקא על הגירה לארה"ב במסגרת נישואין, כלומר מציאת בן / בת זוג אמריקאית. יש כיום כמה ויזות שמאפשרות הלכה למעשה להתגורר, לעבוד ואפילו להקים עסק של ממש בארצות הברית (גם ללא סטטוס רשמי של מהגר).

ויזה עבודה רגילה, אפשר לקבל כאשר יש מעסיק אמריקאי שמוכן להעסיק אתכם. זה יכול להיות גם מעסיק אמריקאי ישראלי (חברה רב לאומית). יזמים שרוצים לבצע רילוקיישן ויש להם מספיק כסף להקים עסק, יכולים לבקש ויזת משקיעים. ויזה כזאת ניתנת לאנשים שיכולים ורוצים להקים עסק אשר יעסיק בנוסף גם אזרחים אמריקאים. אגב, ויזה מסוג זה יכולה לבקש גם חברה ואם אתם עובדים בחברה כזאת, החברה יכולה לטפל עבורכם בקבלת ויזה לצורך רילוקיישן.

 

רילוקיישן לארה"ב – בוחרים לאן לעבור

שלב נוסף בתהליך של ההגירה לארה"ב או רילוקיישן הינו בחירה לאן לעבור. את הבחירה הזאת נהוג לעשות כאשר ברור כי פקיד הגירה לארה"ב לא יתנגד כלומר כאשר יש לכם ביד אישור הגירה או מעבר זמני לארה"ב.

ארצות הברית היא מדינה ענקית ולפעמים (גם אם לא תמיד) יש מגוון רחב של יעדים שבהם תוכלו לשקול להתגורר. בין השיקולים שעליהם נוכל להצביע כאן למשל, קרבה לישראל. אם אתם צריכים להמשיך להישאר בקשרים קבועים אם הארץ וצפויות לכם טיסות רבות, העדיפו מדינה בארה"ב אשר יותר נגישה. יש כאלה שחשובה להם נוכחות של קהילה ישראלית חזקה או קהילה יהודית אמריקאית.

לניו יורק, למשל, עוברים יותר צעירים ורווקים/ות מאשר בעלי משפחות. ככלל, בפרברים נוהגים להשתקע יותר משפחות, שכן זו סביבה יותר שקטה, פחות תוססת ויותר רגועה. כמובן שגם שיקול בתי הספר לילדים הינו חשוב ביותר ובאופן כללי נושא הלימודים בארה"ב הוא חשוב, משמעותי ויקר בפני עצמו.

 

הגירה לארה"ב רק לאחר סידור ביטוח רפואי

לאחרונה נתקלנו בסיפור של עו"ד הגירה לארה"ב מחיפה על לקוח לשעבר אשר לא הקשיב לעצתו ולא דאג מראש לביטוח רפואי. בסופו של דבר זמן מה לאחר שטיפל בכל מה שהפרוצדורה הצריכה, לאחר מילוי  טופס הגירה בכניסה לארה"ב והשתקעות בבית שכור קרה מקרה לא נעים, אירוע רפואי שהצריך אשפוז, כאשר אותו אדם קיבל את החשבון חשכו עיניו.

מדוע אנו מספרים לכם כל זאת? כדי להבהיר שטיפול רפואי, אפילו בסיסי, בארצות הברית עלותו גבוהה ביותר. אל תעשו את הטעות ותעברו לרילוקיישן מבלי לטפל בביטוח, לעצמכם ובוודאי שגם למשפחה אם אתם עוברים כמשפחה. אם חברה שולחת אתכם לרילוקיישן, יתכן שהם מטפלים בנושא זה. וודאו. יתכן מאוד שיהיה לכם צורך להרחיב את הפוליסה למי מצבכם הרפואי. רק אחרי שכל נושא הביטוח הרפואי לפני רילוקיישן לארה"ב טופל אפשר לעבור בראש שקט.

 

מתכננים מראש, שינוי סטטוס עתידי

כעת נרצה לקחת צעד אחד אחורה, לפני שנתקדם הלאה. אם אתם רוצים לעבוד בארה"ב וברור לכם כי תרצו בהמשך לשנות את הסטטוס לתושב של קבע, כדאי להתייעץ בנושא זה בשלב מוקדם. בנושא זה ניתן להתייעץ עם עורכי דין לענייני הגירה לארה"ב. עורכי הדין הללו אולי לא מטפלים עבורכם בנושא רילוקיישן לארה"ב וחיפוש עבודה אך הם יכולים ללוות בתהליך וגם לייעץ בנושאים כמו: איזו ויזה תאפשר לכם בהמשך להפוך לתושבי קבע בצורה יותר פשוטה.

 

מוסדות חינוך לילדים, לא מה שחשבתם

כאשר מבצעים  רילוקיישן לארה"ב עם ילדים כדאי להכיר יותר את מערכת החינוך האמריקאית. ככלל, מערכת זאת כוללת בתי ספר פרטיים וגם בתי ספר ציבוריים. בניגוד לדעה הרווחת בארץ, גם בתי ספר ציבוריים בארה"ב יכולים להיות טובים ואפילו מצוינים. לכן, היערכות בנושא זה כוללת לא רק בדיקת שכר לימוד בבתי ספר פרטיים.

כאשר אתם יודעים לאיזה אזור אתם עומדים לעבור, התחילו לחפש בתי ספר באזור. שאלו ובדקו חוות דעת של הורים לגבי בתי הספר הללו. לפעמים ניתן למצוא ממש מדרגים מקוונים של בתי ספר שונים. הדבר האחרון שתרצו זה לעבור את התהליך של חיפוש מודעות  רילוקיישן לארה"ב דרושים או השלמת רילוקיישן לארה"ב בתחום ההייטק, שכירת דירה או בית ולאחר מכן מתברר כי בית הספר לילדים הוא נורא ואיום.

 

פתיחת חשבון בנק מקומי ומשכנתא לפני שמהגרים

גם אם יש לכם כרטיס אשראי בין לאומי, אין רילוקיישן בלי פתיחת חשבון בבנק מקומי. זה הזמן לטפל בנושא זה וגם להשקיע זמן בנושא הנפקת כרטיס אשראי טרם רילוקיישן לארה"ב. באמריקה, כרטיס אשראי מהווה אמצעי לא רק לביצוע רכישות אלא גם במידה רבה לקבל מימון והלוואות. במקביל לפתיחת חשבון, ניתן גם להגיש בקשה לקבלת משכנתא, אם אתם רוצים לעבור לבית בבעלותכם במקום להתגורר בשכירות.