מי לא חולם על טיול הארה”ב עם רכב, זה בהחלט נשמע כמו חלום בפני עצמו לנסוע בערים, במדינות ולעבור ממדינה למדינה ואפילו לעשות טיול מחוף לחוף או כמו שאומרים החברה Coast To Coast. טיול בארה”ב עם רכב אפשר לעשות לבד, אפשר בזוג ואפשר כל המשפחה, אך בכל מקרה הכל מתחיל בהשכרת רכב בארה”ב ולא פחות חשוב בהכרת חוקי התנועה בארצות הברית וכפי שתבינו בהמשך אפילו הכרת החוקים הספציפיים במדינה בה אתם נוסעים.

 

מהו השוני במערך התחבורה בין ארצות הברית לישראל

התפיסה הליברלית והקפיטליסטית העומדת בבסיסה של ארצות הברית, השפיעה רבות על תכנון מערך התחבורה במדינה. בשונה מארצות אחרות בעולם אשר שמו דגש על תחבורה ציבורית להמונים, בארצות הברית הדגש הוא על הפרט, ועל כיצד להפוך עבורו את הנסיעה ברכב הפרטי לנוחה וליעילה ככל האפשר. לכן, תשתיות הכבישים בארצות הברית הן עצומות, ומכילות כמות בלתי נתפסת של כבישים מהירים ארוכים העוברים גם בתוך הערים הגדולות עצמן. הגודל העצום של המדינה יתגלה לכם במהלך הנסיעה, בעיקר אם תבחרו לנהוג באזורים הכפריים יותר. שעות על גבי שעות של נסיעה בתוך שדות תירס, יערות או שממה מדברית הן חוויה בפני עצמה.

 

כאשר אנחנו נכנסים למרחבים עצומים אלו, חשוב מאוד לזכור שעלינו לדאוג מבעוד מועד לדלק ולאספקה לכל הנסיעה, מאחר שייתכן שנעבור שעות של נסיעה בלי תחנה אחת. הבדל עיקרי נוסף במערך התחבורה האמריקאי לעומת הישראלי, נובע מהמבנה של ארצות הברית כפדרציה שבה חברות מדינות רבות; למדינות אלו עצמאות מסוימת בחקיקה ובניהול בשטחן. עניין זה יוצר הבדל ניכר בחוקי הנהיגה בין המדינות השונות, הבדל אשר כמובן חשוב מאוד להתייחס אליו כאשר אנו עוברים ביניהן.

 

ההפקה החדשה של נפט בתחומי ארצות הברית באמצעות טכנולוגיית פצלי השמן, יחד עם ייבוא ומס מופחת, הפכו את מחיר הדלק בארצות הברית לזול בהרבה מאשר בארץ. כמה יותר זול? כמעט בחצי. המרחקים העצומים שיש לגמוע בטיול ארוך בארצות הברית, תשתיות הכבישים המפותחות והיעדרה הכמעט מוחלט של תחבורה ציבורית מחלקים נרחבים במדינה, הופך את הצורך בהשכרת רכב בטיול בארצות הברית להכרח של ממש.

 

חוקי תנועה בארה"ב

חוקי התנועה בארה”ב שחשוב להכיר וההבדלים בין הנסיעה בארה”ב לישראל

 

טיפים לחוויה מושלמת של נהיגה בארצות הברית

כאמור, ארצות הברית היא מדינה של כלי רכב. תמצאו בה תשתיות כבישים ברמה גבוהה, ותרבות נהיגה אשר כמותה לא תמצאו בארץ. עם זאת, גם לנהג הישראלי הוותיק הרגיל לתנאים הבעייתיים שיש בישראל, חשוב מאוד להכיר את תרבות הנהיגה המקומית, ואת ההבדלים בינה לבין ישראל. הכרה כזאת דורשת זמן רב וניסיון, אז כדי להפוך לכם את החוויה לקלה יותר, להלן כמה טיפים מרכזיים לחוויה מושלמת של השכרת רכב ונהיגה בארצות הברית:

  • שלטים וסימני דרך: רוב השלטים וסימני הדרך אשר נעשה בהם שימוש בארצות הברית הם דומים ביותר לאלו שבהם נעשה שימוש בישראל. למרות זאת, ישנם כמה שינויים, אשר חשוב להכיר על מנת שתוכלו להימנע מקנסות ולנהוג בצורה בטוחה. שלטים אלו כוללים את השלט המעיד על הולכי רגל, כביש מהיר ומסילת ברזל. חשוב מאוד שתחפשו תמונות של השלטים הללו ותכירו אותם לפני שתתחילו לנהוג, מאחר שפעמים רבות במהלך נסיעה במהירות גבוהה נהגים ותיקים נוטים שלא להתמקד בשלטים אלא פשוט לקלוט את המסר שלהם בתת מודע. נוסף על השלטים הללו, חשוב שתדעו שצבע הפרדת הנתיבים בכבישי ארצות הברית הוא לבן להפרדה בין נתיבים מקבילים הנוסעים לאותו כיוון, וצהוב בין נתיבים לכיוונים מנוגדים. בשום אופן אין לחצות קו הפרדה צהוב רצוף.

 

  • אוטובוס ילדים: האוטובוס המוביל ילדים בארצות הברית לבית הספר הוא אייקון בפני עצמו, ומככב בשלל סדרות וסרטי טלוויזיה. למי שלא מכיר, מדובר באוטובוס רחב וצהוב בעל מבנה ייחודי. זכרו, לעולם אסור לעקוף אוטובוס ילדים אמריקאי כשהוא מוריד נוסעים, ולא משנה מאיזה כיוון או באיזה מצב. עקיפה של אוטובוס ילדים נחשבת לעבירה חמורה ולמסוכנת מאוד, ותגרור קנס מיידי של אלף דולר, ושלילת רישיון. הקנס כמובן יעקוב אחריכם לישראל במידה שלא תשלמו אותו.

 

 

  • צומת לא מרומזרת: צומת לא מרומזרת אשר כל הנתיבים הנכנסים אליה מגיעים לשלטי עצור, עשויה להיות בשיטת זכות קדימה שונה מהנהוג בארץ. בעוד בישראל הרכב הימני יהיה בעל זכות קדימה במצב זה, בארצות הברית הרכב הראשון המגיע אל הצומת הוא בעל הזכות בחלק מהמדינות.

 

  • אלכוהול: כמובן, כמו בכל מקום מומלץ לשמור על חייכם ועל חיי הנוסעים האחרים ולהימנע כליל משתיית אלכוהול בזמן נהיגה. חשוב מאוד שתדעו שכל מדינה הגדירה רמות אחרות של אלכוהול האסורות בדמם של הנהגים, ולכן אם תרצו להימנע מחוויה לא נעימה עדיף להימנע מנהיגה לאחר שתייה בכלל. באזורים כפריים מסוימים בסופי שבוע אתם עשויים להיתקל בכמות גדולה של נהגים שיכורים, ולכן כדאי להיות ערוכים לכך.

 

 

  • טרמפים: גם אם אתם רואים אדם חביב בצד הדרך באמצע השממה, זכרו שברוב מדינות ארצות הברית לקיחת טרמפים ועצירה לטרמפיסטים עשויה להיות עבירה על החוק. אכיפה מוגברת לנושא מתבצעת באזורים הסמוכים לבתי כלא, ולכן כדאי לברר את המדיניות המקומית אם ברצונכם ליהנות מחברה במהלך הנסיעה.

 

  • משטרה: טענות רבות נשמעות כנגד משטרת התנועה הישראלית, אך חשוב להבין שבארצות הברית הכללים הנוגעים ליחס ולהתנהגות למול שוטר הם שונים לחלוטין מאלה הנהוגים בארץ. במידה ששוטר נוסע מאחוריכם עם אורות דולקים, עצרו בזהירות בצד הדרך ולעולם, לעולם אל תצאו מהרכב. חכו לו עם הידיים על ההגה. מדובר בעניין של חיים ומוות, מאחר שיציאה מהרכב נחשבת לאיום ישיר על שוטר ולעילה במקרה הטוב למעצר, ובמקרה הרע לירי מגננתי.

 

 

  • הכנה למסע ארוך: באזורים הכפריים חשוב מאוד להצטייד בכל הדרוש לכם לנסיעה מבחינת דלק וצידה מבעוד מועד. ייתכן שתעברו שעות ללא תחנת דלק באופק (או רכב אחר).

 

  • כבישי אגרה: שמרו על כמות נכבדה של מטבעות של כסף קטן עמכם כדי שתוכלו לשלם בנוחות ובמהירות על נהיגה בכבישי האגרה הרבים הפזורים בארצות הברית. במידה שתרצו להימנע מכך, תוכלו לרכוש TOLL PASS המקנה לכם מעבר מהיר ותשלום אלקטרוני על הנסיעה. בררו עם חברת השכרת הרכב שלכם.

 

 

  • High occupancy lanes: או HOL בקיצור, הם נתיבי נסיעה ייחודיים המיועדים רק לכלי רכב הכוללים כמות נוסעים גבוהה. זכרו זאת ושימו לב לכך בזמן הנהיגה, מאחר שעבירה על כך תגרור חיוב כספי משמעותי ביותר.

 

  • אכיפה: האכיפה בארצות הברית היא קפדנית בהרבה מאשר במדינת ישראל. זכרו זאת תמיד, ואל תנסו לגנוב רמזורים (גם אם האור בדיוק התחלף) או לבצע פרסה במקום אסור. למרות העלות הנמוכה של הנסיעה ברכב פרטי, גובה הקנסות הוא גדול בהרבה מאשר בארץ, ודרכי האכיפה מגוונות ומקיפות בהרבה.

 

 

חברות ההשכרה המרכזיות וקטגוריות כלי הרכב המובילות

ישנו מגוון עצום של חברות השכרת רכב בארצות הברית. במידה שאתם מעוניינים בטיול חוצה מדינות, ייתכן שעדיף לכם להתמקד באחת הגדולות יותר, שתוכל להעניק לכם שירות בכל מקום שאליו תגיעו. החברות המרכזיות בארצות הברית כוללות בין השאר את חברות ALAMO ו-NATIONAL.

 

מדובר בחברות ענק, המעניקות שירות בכל מקום כמעט בארצות הברית. היתרונות של החברות הללו הוא צי רכב צעיר מאוד ותחנות שירות והשכרת כלי רכב הפזורות באזורי עניין רבים כמו פארקים מרכזי ערים ונמלי תעופה. קטגוריות כלי הרכב המובילות בארצות הברית נחלקות לפי גודל הרכב, נפח המנוע, וכמובן קטגוריה נפרדת לרכב שטח.

 

כאשר אתם בוחרים רכב חשוב שתזכרו שמחירי הדלק הזולים הפכו את הנהיגה בארצות הברית לזולה בהרבה מבארץ, ולכן תוכלו בהחלט להתפנק עם רכב גדול ונעים ללא עלות אסטרונומית של דלק. למרות זאת, חשוב מאוד שתבחרו רכב אשר מתאים לצורך האישי שלכם, ולטיול שאותו אתם מתכננים, בין אם מדובר בנסיעה על כבישים ראשיים ועירוניים, ובין אם מדובר בנסיעה בפארקים לאומיים ובשטח.

 

תכנים נוספים שיתכן מאוד שיעניינו אותך: