ארץ האפשרויות הבלתי מוגבלות יודעת דבר או שניים על הגבלות לאנשים המעוניינים לבקר בה. מדינה חזקה, מעניינת, משפיעה וצבעונית כל כך, המושכת אליה כמות עצומה של מבקרים מדי יום, ושלצערנו הרב מתמודדת עם איומים מבית ומחוץ באופן שוטף, לא יכולה להרשות לעצמה לתת לכל המעוניין להיכנס לשטחה באופן חופשי. אומנם ישנן מדינות שיש להם אישור כניסה חופשי לארצות הברית, אך במדינות שמהן עשוי להגיע איום, יידרשו כל התושבים להוציא ויזה – אשרת כניסה מיוחדת.

כך תתכוננו לראיון בשגרירות ארה"ב

ראיון בשגרירות ארה"ב: קבלו כמה טיפים שיסייעו לכם להתכונן לראיון

אם אתם חולמים על נסיעה לארה"ב אתם ודאי כבר יודעים שמדובר בתהליך ממושך הכולל מספר שלבים ורק בסיומו תדעו אם קיבלתם את הוויזה. חשוב לדעת כיצד להתכונן לכל שלב, כולל לשלב הריאיון בשגרירות, שממנו חוששים רוב מבקשי הוויזה, אף על פי שדווקא שלבים אחרים עשויים לדרוש מכם השקעה גדולה עוד יותר.

 

חשוב לדעת שעבור מבקשי ויזה העומדים בתנאים מסוימים יש אפשרות לקבל פטור מהצורך בריאיון. הפטור תקף עבור ילדים מתחת לגיל 14, מבוגרים מעל גיל 80, או אנשים בגילאים שבין 14 ל-80 שכבר הוציאו ויזה בעבר ושמעוניינים להוציא ויזה חדשה. אם אתם לא עונים לקריטריונים הנ"ל, לא תוכלו להימנע מלהגיע לריאיון אישי בשגרירות, וככה זה הולך לקרות:

 

 

השלבים בדרך לריאיון בשגרירות ארה"ב

השלב הראשון בדרך לריאיון לקבלת ויזה לארה"ב הוא מילוי טופס שנקרא DS-160 ונמצא באתר שגרירות ארה"ב. חלק זה הוא ללא ספק, החלק המורכב והחשוב ביותר של בקשת הוויזה שלכם. את הטופס יבדקו בשגרירות עוד לפני שתגיעו למפגש פנים מול פנים עם נציג השגרירות, ואם הפרטים בו לא יהיו מספקים לקבלת ויזה, גם הריאיון המוצלח ביותר לא יעזור לכם לקבל אותה. התייחסו לטופס כאל הרושם הראשוני שאתם מייצרים, והשקיעו במילויו בהתאם.

הטופס כתוב באנגלית, ואת הפרטים שבו (כ-200 שדות למילוי) תצטרכו למלא גם כן באנגלית. הפרטים בטופס כוללים נתונים אישיים עליכם, על משפחתכם ועל מצבכם המשפחתי, על מצבכם הכלכלי ועל סיבת הביקור בארה"ב. כל הפרטים בטופס חייבים להיות נכונים ומדויקים, אם יתגלה שלא הצהרתם נתוני אמת, לא רק שלא תקבלו ויזה לעולם, עלול גם להיפתח נגדכם הליך פלילי.

לאחר מילוי הטופס יש לשלם את אגרת הוצאת הוויזה ולשמור את אישור התשלום. הצעד הבא – לקבוע מועד לריאיון. גם שלב זה יכול להתבצע דרך אתר השגרירות, ויש לשמור את האישור על קביעת הריאיון בתאריך ובמועד שבחרתם. שימו לב שהשעה שנקבעה אינה בהכרח השעה שבה תיכנסו בפועל לקיום הריאיון, או במילים אחרות – פנו את כל היום והתכוננו לאפשרות של המתנה לא קצרה.

 

 

ברוכים הבאים לשגרירות ארה"ב

הגיע מועד הריאיון והגעתם אל השגרירות? מזל טוב! אתם כבר בחצי הדרך אל הוויזה שלה אתם כל כך מצפים. הדבר הראשון שכדאי שתדעו עם הגיעכם אל השגרירות הוא שחלק גדול מהחפצים שלכם לא תוכלו להכניס אל המבנה, והשגרירות עצמה לא תספק לכם מקום שבו תוכלו להשאיר אותם.

קחו בחשבון מראש כי החפצים היחידים שתוכלו להכניס איתכם אל המבנה הם המסמכים הדרושים, מפתחות, ארנק וכלי כתיבה. חפצים אחרים כמו תיקים, מזוודות, מצתים, כל מיכל או מוצר המכיל נוזל, מכשירים אלקטרוניים כמו טלפון נייד או לפטופ וכמובן כלי נשק – לא יורשו להיכנס איתכם.

ברגע שנכנסתם למבנה תעברו בדיקה בטחונית ותידרשו להציג את טופס DS-160 שמילאתם ואת האישור על מועד הריאיון ועל תשלום האגרה. משם תמשיכו לאתר הוויזות ובו יקחו מכם טביעות אצבע ויבדקו את המסמכים שלכם. בואו נתעכב רגע על המסמכים שאתם צריכים להביא איתכם:

מלבד טופס DS-160 והאישור על מועד הריאיון ותשלום האגרה, תידרשו להביא איתכם דרכון בתוקף, ואם כבר הוצאתם ויזה לארה"ב בעבר, גם את הדרכון הישן עם הוויזה הקודמת. אם יש לכם דרכון זר, עליכם להביא איתכם גם אותו. עליכם לדאוג מראש לתמונה מתאימה עבור הוויזה ולהביא אותה איתכם.

מסמכים נוספים שתצטרכו להביא איתכם הם אלו שיעידו על כך שיש לכם דברים הקושרים אתכם לחייכם כאן בארץ, ושישכנעו את נציגי השגרירות שאתם אכן מתכוונים להגיע לארה"ב למטרת ביקור עבודה זמני או טיול כפי שהצהרתם. לשם כך יש להביא אתכם תלוש שכר אחרון אם אתם שכירים או הצהרה על היותכם עוסק פטור או מורשה, אם אתם עצמאיים.

רבים טוענים שאם יש ברשותכם נכס בארץ, יש להביא את מסמכי הבעלות עליו, כיוון שאלו יהוו הוכחה שאתם לא מתכננים להשתקע בארה"ב, אך דווקא מסמכים מסוג זה לא יצרו רושם רב מדי על נציגי השגרירות. כדאי להביא כאלו אם ישנם, אבל אל תסמכו עליהם בלבד. ההוכחה הטובה ביותר היא להראות שיש לכם עבודה שאתם מתכננים לחזור אליה, ולכן התלושים או הצהרת העוסק לעצמאים, או הצגת אישור על קבלה ללימודים או תעודת סטודנט.

 

 

ועכשיו – הריאיון!

אחרי שבדקו את המסמכים שלכם ולקחו את טביעות האצבעות שלכם, השלב הבא הוא השלב האחרון והמלחיץ ביותר – שלב הריאיון. אין לכם באמת סיבה להיות לחוצים, כל עוד אתם אומרים את האמת וכל הטפסים שלכם מספיקים, אין שום סיבה שהריאיון יהיה מה שיגרום לבקשת הוויזה שלכם להידחות.

איך בכל זאת עוברים אותו בשלום? קודם כל זכרו שאתם יכולים לבקש שהריאיון ייערך בשפה הנוחה לכם ביותר – עברית, ערבית, רוסית או, כמובן, אנגלית. כמעט תמיד בקשה זו תתקבל אלא אם כן אין נציג פנוי באותו זמן שדובר את השפה שביקשתם.

הריאיון עצמו אורך מספר דקות בודדות, ובו ישאל אתכם נציג השגרירות שאלות שונות העוסקות בנסיעה שלכם כמו מצבכם הכלכלי, האופן שבו אתם מתכוונים לממן את הטיול, מטרת הטיול וכדומה. קחו בחשבון שכל מה שאתם מספרים עלול לגרור הסברים נוספים.

אם אתם מספרים לנציג השגרירות שאתם מתכננים טיול של יותר מחודש, הוא יצטרך להבין איך העבודה שלכם מאפשרת טיול כל כך ארוך, ואם אין כזאת – איך יוכל לדעת שאתם מתכוונים לחזור לארץ. בנוסף הוא ודאי ירצה לראות שיש לכם את האמצעים לממן טיול ארוך כל כך.

כל מה שתאמרו בריאיון צריך כמובן להתאים למה שכתבתם בטפסים, אך יש לקחת בחשבון שבריאיון יש מקום להבהרות נוספות ושנציגי השגרירות צריכים להשתכנע באמיתות דבריכם. אם אתם אומרים את האמת, אין לכם כל סיבה להילחץ או לחשוש.

ריאיון מוצלח קשור מאוד גם לשפת הגוף של מבקש הוויזה, שצריכה לשדר אמינות. הסתכלו בעיניים של נציג השגרירות שמראיין אתכם, אל תנדדו יותר מדי במבטים למעלה או לצדדים, שמרו על שפת גוף פתוחה ומזמינה, ידיים לצד הגוף ולא שלובות, גוף יציב ללא תנועות עצבניות וללא התעסקויות מיותרות.

אם עברתם את כל השלבים בחזרה, תקבלו כבר בסוף הריאיון הודעה שהוויזה שלכם מאושרת, ואת הוויזה עצמה תקבלו תוך מספר ימים בדואר שליחים, יחד עם הדרכון שלכם. במקרים מסוימים, כמו מבקשים שבעבר בקשת הוויזה שלהם נדחתה, בעלי רקע טכני או מדעי, עבר פלילי או מבקשים שצריכים להביא מסמכים נוספים, תתעכב קבלת ההחלטה. דרכונכם יוחזר לכם בתום הריאיון ואת התשובה הסופית, לאחר בירורים נוספים או הגשת המסמכים החסרים, תקבלו תוך 30 – 45 ימים מאוחר יותר. קחו בחשבון שאם יש עיכוב בקבלת ההחלטה אתם עשויים להיות מוזמנים לריאיון נוסף.