גם השנה, גם בשנה הבאה וגם בשנים שלאחר מכן – אלפים רבים של אנשים צפויים לטוס לארצות הברית. מדובר בערב רב של אנשים, יחידים, משפחות, בודדים, אנשי עסקים ותיירים, אמנים ואנשים אחרים, חלקם נוסעים למטרות עסקיות או לימודים וחלקם לצורך טיול ברחבי המדינה או בערים המרכזיות ובאטרקציות השונות. על פי ניסיונם של אנשים שביצעו טעות ונכוו, נספר כי לפני שאתם קונים כרטיס טיסה לארה"ב ודאו שיש לכם ויזה (אישור כניסה).

טיסה לארה"ב חופשה בלתי נשכחת

טיסה לארה"ב חופשה בלתי נשכחת אך הכל מתחיל בהוצאת ויזה לארצות הברית

מהי ויזה לארצות הברית והסוגים השונים

קודם כל, מהי בעצם ויזה לארצות הברית? אם שמעתם כי ויזה נחוצה למטרות הגירה, הרי זה נכון באופן חלקי. יש גם ויזות שנועדו לאנשים המבקשים לעבוד בארה"ב, יש ויזות שנועדו לאפשר כניסה לארצות הברית לבני זוג של אזרחים אמריקאים וכן גם כניסה למדינה לצורכי לימודים. למעשה יש עוד מגוון רחב של סוגים, אבל עבור מרבית הציבור יש שני סוגי ויזות רלוונטיות. הסוג הראשון הינו ויזה לתיירים והסוג השני הינו ויזה לצורך עסקים. כאשר אתם מגישים בקשה לקבלת האשרה, תצטרכו לציין באיזה סוג אתם מעוניינים. קרוב לוודאי שתצטרכו לציין כי אתם זקוקים או לוויזה מסוג B – 1 או לעיתים לזו שממסופרת כ- B – 2.

ויזה מסוג הראשון, B – 1 נועדה לאפשר כניסה כחוק לארצות הברית כאשר המטרה של המבקר הינה עשיית עסקים. יש לציין כי השהות במדינה אמורה להיות למשך פרק זמן סביר וכן נדגיש כי עשיית עסקים אינה כוללת את האפשרות לעבוד ולקבל שכר. למשל, אם המטרה היא להעניק הרצאות בפני קהל של אנשי עסקים בתמורה לדמי כניסה, ויזה זו לא תתאים. אם המטרה היא לחתום על חוזה מול נציג של חברה מקומית, לצורכי ייבוא וייצוא למשל או כדי לבצע השקעה במשק האמריקאי, זו הוויזה הנחוצה.

הוויזה מהסוג השני B – 2 נועדה לכל אותם אנשים המבקשים להגיע לארצות הברית בתור תיירים, לשהות סבירה לצורכי טיול, פנאי או נופש. למי שנושא ויזה זו בצמוד לדרכון מותר להשתתף בכל פעילות פנאי, לטייל במדינה כאוות נפשו אך אין לבצע כל פעולה שאיננה מסוג זה המאפיינת מבלים ונופשים. למשל, אסורה כל פעילות כדוגמת לימודי תעודה, לימודים גבוהים או ביצוע עבודה. פעילויות אלה מצריכות ויזות ייעודיות ואחרות.

 

כמה זמן לוקח להוציא ויזה

מדוע בעצם לא לרכוש כרטיס טיסה לפני שמוציאים ויזה? האם הסיכוי שלא אקבל ויזה באמת גדול? אז ככה, ממש לא כל מי שרוצה להיכנס לארצות הברית כתייר מן המניין או לצורך עסקים גם יקבל את האישור לכך. לראיה, גורמים רשמיים בממשל האמריקאי לרבות בשגרירות האמריקאית בישראל ממליצים להזמין את כרטיסי הטיסה אך ורק לאחר שקיבלתם את האישור לכך שמגיעה לכם ויזה.

גם אם מצאתם דיל נהדר או שחבר הציע לכם להצטרף אליו לטיול ממש ברגע האחרון, יש לנקוט משנה זהירות. כדי לקבל ויזת תייר או ויזת עסקים צריכים להגיש בקשה מפורטת, לשלם אגרה וגם להגיע פיזית לשגרירות האמריקאית בישראל. כל הפרוצדורה הזאת לוקחת זמן, לפעמים ימים רבים ולעתים גם כמה שבועות. רשמו לעצמכם כי מאוד סביר וגם ייתכן שתצטרכו לחכות שבועיים, שלושה, חודש ימים או יותר בטרם תקבלו תשובה – האם אכן תקבלו את האישור שמאפשר לכם להיכנס לארצות הברית, כחוק וללא בעיות.

גם בתקופת הנשיא טרמפ, נוקט הממשל האמריקאי יד קשה כלפי מהגרים בלתי חוקיים. מזה שנים הקשיחו את המדיניות משום שמבחינת הממשל מדובר בבעיה רצינית. המטרה של קבלת הוויזה היא לוודא כי אין ניסיון להיכנס למדינה במטרה להישאר בה לפרק זמן ארוך, אפילו לצמיתות, לעבוד ולהשתקע בה. מי שרוצה להשתקע בארצות הברית או לקבל אישור עבודה לזמן ארוך יצטרך להירשם להגרלת הגרין קארד או לקבל אישור עבודה בדרך אחרת. מבחינת התיירים ואנשי העסקים, כניסה לארצות הברית ללא ויזה איננה אפשרית, איננה מותרת ועלולה להוביל לסנקציות קשות. אנשים ששהו בארצות הברית ללא ויזה מגורשים, לפעמים נעצרים לחקירה ואף נשללת מהם הזכות לבקר במדינה למשך שנים ארוכות. נשמע כואב ולא נעים? זה נכון. בדיוק זוהי הסיבה שמאוד לא מומלץ לשלם עבור כרטיסי טיסה מבלי שיש לכם את הוויזה ביד.

 

איך מגישים בקשה לוויזה?

אחרי שהבנו את המשמעות ואת החשיבות, נסביר כיצד מגישים בקשה לוויזה. בעידן הדיגיטלי, כדי לבקש את אשרת הכניסה צריכים להגיש בקשה באופן מקוון. זה נעשה באתר של השגרירות. בין היתר, צריך לשלם אגרה עבור הטיפול בבקשה, לציין את מטרת הנסיעה (כאמור, בדרך כלל תיירות או עסקים) ולהשיב בפירוט על כל השאלות. חשוב לציין את כל הפרטים במדויק, ויש למלא במדויק ובאנגלית שכן אם יפלו טעויות או אם יהיו חסרים נתונים, יחול עיכוב בזימון לשגרירות או אפילו ייתכן שהבקשה כולה תקבל סירוב.

חלק משמעותי מהתהליך יתבצע בשגרירות האמריקאית. לאחר הגשת הבקשה מקבלים הזמנה לשגרירות. אם יוצאים לארצות הברית עם כל המשפחה, לרבות ילדים, גם הם עשויים להידרש להגיע לראיון ביחד עם ההורים (תלוי בגיל הילד). המטרה היא שהפקידים יתרשמו ממטרת הביקור והדבר נעשה לאורך ראיון, לא מאוד ארוך אבל מאוד מאוד חשוב.

 

נשמע מסובך, אין אפשרות אחרת? יש!

כל התהליך, הכולל הגשת בקשה והגעה לריאיון בשגרירות זה אכן לא דבר פשוט. זאת, כאשר אפילו לא ציינו עדיין שכדאי, מומלץ ואפילו חובה להכין מסמכים שיבהירו לאמריקאים כי לא רק שאתם ישראלים אלא גם שאתם מתכננים לחזור ארצה לאחר תקופת שהות ידועה מראש. ואם אתם מרגישים שלא פשוט עבורכם למלא מסמכים בירוקרטיים באנגלית ואם אתם חוששים מעוד עיכובים בלתי צפויים, יש מה לעשות.

חברות כדוגמת VISA USA ויזה לארה"ב מתמחות בליווי אישי ובעזרה בכל התהליך הזה. בין היתר, מדובר באספקת טפסים המתורגמים לעברית וכן בסיוע בהכנה לקראת הריאיון בשגרירות. בעזרת הליווי והידע המקצועי, תהליך האישור עובר בצורה חלקה יותר, מונעים אי נעימות או תקלות ובקיצור – הכול הרבה יותר נוח ומהיר.

יש לציין כי ניתן לקבל מענה וסיוע גם במידה שזקוקים לוויזה דחופה לארה"ב. גם במקרה זה וגם כאשר נעזרים בחברה המסייעת להגשת הבקשה כהלכה, לא כדאי ולא מומלץ להזמין את כרטיס הטיסה לפני שאושרה לכם ויזה ולפני שאתם מקבלים אותה בחזרה עם הדרכון שלכם. מתכננים נסיעה לארה"ב לטובת טיול, נופש או עסקים? אל תדחו למחר והתחילו לטפל בכל הפרוצדורה עוד היום.

אם פועלים בצורה הפוכה, כלומר אם קודם כל מזמינים את כרטיס הטיסה ומגלים כי התהליך כולו מתארך או מתעכב, אי הנוחות עשויה אפילו להפוך לעוגמת נפש. אין זה עניין של מה בכך לבטל כרטיס טיסה או להחליף לתאריך מאוחר יותר. זה לא נעים, זה לא פשוט ולפעמים גם תצטרכו בסופו של דבר לשלם יותר, להחליף מלון, לשלם עלויות נלוות וחבל. ועוד דבר – אנו ממליצים בחום לוודא גם כי הדרכון שלכם בתוקף לפחות למשך חצי שנה מהתאריך שאליו אתם מזמינים את כרטיס הטיסה.