הממשל האמריקאי פועל להחמרת נהלי קבלת הוויזה

דרישה חדשה של שגרירות ארה"ב שכל אדם המעוניין לקבל ויזה ולהיכנס לשיטחה יציג רשימה של החשבונות שלו ברשתות החברתיות. הממשל האמריקאי פועל ללא לאות כדי להגן ולשמור על התושבים בארצות הברית. שמירה על התושבים כוללת כמובן פיקוח ובקרה על הנכנסים לתחומי ארצות הברית. הפיקוח נועד למנוע כניסה של גורמי טרור, כמו גם גורמים עברייניים ועובדים בלתי חוקיים. עובדים בלתי חוקיים הפכו למכת מדינה של ממש בארצות הברית, וניתן למצוא אותם כמעט בכל פינת רחוב או מתחם קניות. העובדים הזרים הללו עובדים בתמורה לשכר צנוע בהרבה ממקביליהם האמריקאים, ולכן משאירים אזרחים רבים ללא כל מקורות פרנסה.

הציגו חשבונות ברשתות החברתיות

דרישה חדשה: הציגו את החשבונות שלכם ברשתות החברתיות

עם מעברן של תעשיות רבות למדינות העולם השלישי, והפגיעה המתמשכת בתעשיית הכרייה האמריקאית, האבטלה היא בעיה של ממש אשר הממשל שואף למגר. נהלי הוויזה אשר מפעיל הממשל נועדו למעשה לצמצם למינימום את יכולתם של גורמים לא רצויים להיכנס לתחומי המדינה. החמרת נהלי הוויזה מאפשרת לממשל להכיר את הפעילות והמצב הכלכלי של הנכנסים בשערי המדינה ואת מצבם המשפחתי והמשפטי. כך, יכול מערך הפקידות האמריקאי להעריך מי ממבקשי אישור הכניסה עושה זאת מטעמים לגיטימיים ומי מנסה לעבור על החוק. לאחרונה, החל הממשל האמריקאי לדרוש פירוט של הפעילות בחשבונות מקוונים ורשתות חברתיות.

 

מה החשיבות של החשבונות ברשתות החברתיות

בעבר, עיקר הדרישות של הממשל האמריקאי למבקשי הוויזה נגעו למסמכים רשמיים ואישורים. היום, בעקבות שינוי עליו הכריז נשיא ארצות הברית דונלד טראמפ, תצטרכו להציג רשימה של כלל החשבונות האינטרנטיים שלכם ברשתות החברתיות בחמש השנים האחרונות, ולאפשר לממשל גישה אליהם. הדרישה הגיע לאחר שמחבל תושב ארצות הברית יצא למסע קטל במדינה, כאשר מאוחר יותר התברר שמי שעודדה אותו הייתה אשתו, מהגרת אשר בחיפוש מאוחר נמצא חומר הסתה רב נגד המערב בחשבון הפייסבוק שלה. מאחר והחברות המסחריות אינן מעניקות לממשל האמריקאי גישה חופשי למאגרית הנתונים של המשתמשים שלהם, על הממשל לבקש אישור מהמשתמש עצמו כדי שיוכל לבדוק כראוי את החומרים. החשיבות של הרשתות החברתיות היום היא רבה, ומכסה את רוב תחומי החיים, ולכן רק טבעי שהממשל ירצה לבדוק זאת לפני אישור הבקשה.

נוכחות ברשתות החברתיות

המידע הנחוץ לממשל אותו הוא צפוי לחפש בחשבונות המקוונים שלכם כולל בין השאר:

  • תמיכה בגורמי טרור: מדובר בנושא העיקרי אשר הוביל לחקיקה החדשה. תמיכה בגורמי טרור ברשתות החברתיות צפויה לגרום לחוסר יכולת מוחלט להיכנס לתחומי ארצות הברית. ארגוני טרור רבים פועלים ברשת כדי להשיג כוח אדם ותמיכה כספית ומוראלית, ומפעילים דפי רשת מתוחזקים להפליא.
  • קשר עם גורמים עברייניים: חלק גדול מהעובדים הלא חוקיים הנכנסים לתחומי ארצות הברית, עושים זאת לאחר שיצרו קשר עם גורם עברייני כזה או אחר, אשר הבטיח להם עבודה. גורמים אלו לעיתים מוכרים לרשויות האמריקאיות, אך הן מנועות ממעקב אחריהם עקב חוקי הפרטיות הנהוגים בארצות הברית. בעזרת קבלת אישור לבדיקת החשבונות המקוונים שלכם, יוכל הממשל לבדוק שאין לכם קשר לגורמים לא רצויים, ולוודא שמטרת הביקור שלכם מתאימה לסוג הויזה אותה אתם מבקשים.
  • שיתוף פוסטים הנוגעים למטרת הטיול: לעיתים אנשים הרוצים לעבוד בתחומי ארצות הברית יפעלו ברשתות החברתיות כדי להשיג מידע, או כדי לחלוק עם חבריהם את תכניותיהם העתידיות. בעזרת המעקב יוכל הממשל לאתר פרסומים כאלה ולחסום את בקשת המשתמש.

 

השינוי צפוי להיות בנוסף ולא במקום נהלים קיימים

חלק מהאנשים המבקשים להשיג ויזה לארצות הברית, חוששים מכך שהמאמץ ייקח זמן רב ומאמץ. חשוב להדגיש שהגשת פרטי החשבונות המקוונים שלכם, אינה צפויה להאריך בצורה משמעותית את ההמתנה לקבלת הוויזה. הנהלים החדשים אינם צפויים לבוא במקום הנהלים הקודמים, אלא בנוסף. כך, עדיין תצטרכו להגיש תצהירים רשמיים כחלק מתהליך בקשת הוויזה, למלא את הטפסים הרלוונטיים, לשלם את האגרה ולהגיע לריאיון הסופי בשגרירות האמריקאית. את המסמכים המפרטים את הפעילות שלכם ברשתות החברתיות יש להגיש במועד, עם פירוט של הפעילות שלכם בחמש השנים האחרונות. שימו לב, שהשמטה של חשבון פעיל עשויה להיות עילה מספקת לפסילת הבקשה שלכם, ולפגוע באמינות התצהירים שלכם כולם.

 

המהלך מעורר חשש לפרטיות מבקשי הוויזה

הרשתות החברתיות היום הפכו לחלק אינטגרלי מהזהות ומהחיים של כולנו. גם אנשים אשר נוטים להיות מאופקים וביישניים בחברה, מוצאים לעיתים ברשתות החברתיות מקום לביטוי עצמי חופשי. בנוסף, חלק גדול מחיי החברה והתקשורת נעשה דרך הרשתות החברתיות, כולל שיחות פרטיות, קבוצות סגורות ועוד. באופן טבעי, ארגונים שונים מביעים חשש של ממש מהפגיעה בפרטיות שתיווצר כתוצאה מהמהלך האמריקאי. החשש הוא שחשיפה של כמות כזאת של מידע לגורם שלטוני תאפשר לו לסחוט לנצל ואף לסחור במידע אישי של מבקשי הוויזה. לעומתם, המצדדים במהלך טוענים שהפגיעה בפרטיות תהיה מינימאלית ממספר סיבות עיקריות:

  • שמירה הדוקה על הנתונים: במסגרת המהלך, הממשל אכן צפוי לקבל גישה מסוימת לחשבונות הפרטיים שלנו. עם זאת, רמת האבטחה של המידע שברשות הממשל האמריקאי איננה נופלת משמעותית מזו של החברות המסחריות המפעילות את האתרים הללו. לכן, כל חשש מניצול או דליפה של הנתונים הפרטיים שלנו הוא רלוונטי באותה מידע גם לפני המהלך.
  • חיפוש של נתונים ספציפיים: למעשה, הממשל האמריקאי אינו מתעניין באופן ישיר במידע אישי של המשתמשים. החיפוש בחשבונות יעשה באופן ממוקד מטרה, על מנת לאתר תמיכה בגורמי טרור, קשר לגורמים עברייניים, או כוונה להשתקע ולעבוד בארצות הברית ללא אישורים מתאימים.
  • סיכוי נמוך לשימוש לא כשר במידע: חברות מסחריות המפעילות את אתרי הרשתות החברתיות והחשבונות הדיגיטליים, פועלות לאיסוף ואגירה של מידע אישי על המשתמשים. מידע זה נועד גם כדי לשפר את פעילות הרשת, אך גם כדי לסייע בהתאמה מושלמת של תכני פרסום אל המשתמש הספציפי ותחומי העניין שלו. כך, במצב הקיים היום הסיכון הגדול לדליפה ומסחר במידע אישי הוא מצד הרשתות החברתיות עצמן, בלי שום קשר לממשל האמריקאי.

 

איך נוודא שאכן נקבל את הוויזה

באופן כללי, ההשפעה של המהלך על הסיכויים שלכם לקבל את הוויזה הנחשקת אינה משמעותית. עם זאת, חשוב מאוד להגיע מוכנים גם בהיבט הפעילות ברשתות החברתיות, אם זה נוגע להבהרה של מעורבותכם בחלק מהקבוצות, או גילוי נאות של כלל החשבונות שהפעלתם. נוסף על כך, עדיין תידרשו להמציא את המסמכים הרשמיים הדרושים לקבלת הוויזה, ולעבור את כלל השלבים הרלוונטיים כולל שלב הריאיון האישי.

לבד או דרך חברה?

למרות השאיפה שלנו לעשות הכול לבד, לעיתים קרובות ההבדל בין אישור הבקשה לאשר לבין שלילה שלה, נעוץ בדברים הקטנים והנסתרים מעין לאדם הממוצע. לכן, ניתן בהחלט להיעזר בשירותי חברה מקצועית אשר תדע להכווין ולסייע לכם בהגשת כלל המסמכים הרלוונטיים בצורה מושלמת. חשוב לזכור שהמערך הפקידותי האמריקאי שונה מזה הישראלי, ופועל על פי אמות מידה וקריטריונים קשיחים. על האנשים בקונסוליה לבחון מאות בקשות ויזה ביום, ולכן הם עשויים לפסול בקשות גם על חריגות קטנות ביותר מהנורמה. בחירה בחברה עם ניסיון ארוך שנים בתחום, ושורה ארוכה של בקשות שנענו בחיוב תוכל לאפשר לכם להגיע לקונסוליה כאשר אתם בטוחים שכלל הפרטים והמסמכים שלכם מולאו כראוי.

אין תגובות - להיות הראשון

    כתיבת תגובה