שלב בניית שלד מסלול טיול בארה”ב ובקנדה הוא הקריטי ביותר מבחינת התכנון הטיול. שלב זה כולל החלטה לאן לנסוע ומתי, איפה לנחות מאיפה להמריא וכיצד לחלק את הימים. אם נמלא את הטיול בתוכן שהוא מוטעה או לא מתאים לנו – נוכל לתקן תוך כדי תנועה, אך אם נקבע מסלול טיול שאינו נכון – התיקון יהיה בלתי אפשרי.

ספר על ארה"ב

טיול לא נכון יכול להיות טיול שלמשל אינו לוקח בחשבון את עונת השנה (למשל ביקור בפלורידה בחודש ספטמבר שהוא שיא תקופת ההוריקנים), או תכנון טיול בניו אינגלנד בחודש אפריל (אז האזור כולו עלול עדיין להיות קבור עמוק בשלג), אינו לוקח בחשבון כבישים סגורים (כבישים רבים בארה”ב ובקנדה נסגרים בחודשי החורף ונפתחים בחלקם רק בחודש יוני), אינו לוקח בחשבון את מרחקי הנסיעה הארוכים (אי התחשבות בזמני הנסיעה היא הטעות הנפוצה ביותר שעושים ישראלים בעת תכנון טיולם בארה”ב ובקנדה, אולי בגלל העבודה שאנו חיים במדינה קטנטונת שאין בה כזה דבר 10 שעות נסיעה – בלי פקקים כמובן), אינו לוקח בחשבון מועדי פתיחת וסגירת אטרקציות (רבות מהאטרקציות של ארה”ב וקנדה מושבתות מהסתיו ועד לאביב), אינו לוקח בחשבון מועדי חגים לאומיים, מועדי פעילות בעלי חיים ועוד ועוד.

 

אז איך בכל זאת מתכננים מסלול טיול נכון? בעידן של בלוגים וקבוצות פייסבוק שמספקות המון מידע חינאמי אנו מרגישים לעתים בהצפה. כל כך הרבה הצעות, כל כך הרבה המלצות. איך יודעים במה לבחור, ואיך מחליטים על מי לסמוך, והאם בכלל כדאי לסמוך על הצעתו של מישהו שאנחנו לא מכירים? כאן המקום שכדאי להיעזר בו במידע מקצועי – ומדריכי טיולים, בהחלט יכולים לסייע, בעיקר אם הם בנויים סביב הקונצפט של מסלולים. נכון – בניגוד לספר, המידע בבלוגים ובקבוצות הפייסבוק הוא חינאמי, אך מה זה כבר כמה כמה עשרות שקלים (לספר) בהשוואה לטיול שעולה כמה עשרות אלפים?

מבין ספרי המקור בעברית (כאלה שנכתבו על ידי ישראלים שמבינים את הראש של הישראלים) שיש בשוק על ארה”ב וקנדה בולטים במיוחד ספריה של נטע דגני שפרסמה עד היום 15 מדריכי טיולים למדינות אלה, בינהם את ספרי ‘סדרת מסלולים’ הכוללים מסלולי טיול מובנים ומפורטים. אפשר לקחת את המסלולים הללו as is (ואז למעשה כל מה שצריך לעשות זה להזמין טיסות, מלונות ואטרקציות ולצאת לדרך) ואפשר להשתמש במסלולים אלה כבסיס לשינוי, לשילוב ואיחוד כדי ליצור מהם מסלול מותאם אישית (ויש בספרים הצעות כיצד לעשות זאת). בשורה התחתונה היעזרות במידע מקצועי (שתכלס מישהו ישב שנה שלמה וכתב אותו, לאחר שטייל שנים באתרים המוזכרים בו) תיתן לכם הרבה יותר רמות ביטחון שאתם בנתיב הנכון. טיול מהנה